Srpen 21, 2015

Pro uchazeče

Všechny volné pracovní pozice naleznete v sekci Volná místa

 

VŠEOBECNÉ RADY PRO UCHAZEČE

Jak se vyrovnat s přijímacím pohovorem? Překonat nervozitu a ostych, uspět a nastartovat slibnou kariéru? Kterak se chovat, čeho se raději vyvarovat, co je naopak žádoucí? Na co se můžeme ptát, ohledně čeho bude lepší napoprvé pomlčet a jakým způsobem bychom měli odpovídat na otázky? V první řadě je třeba říci, že není radno cokoliv podcenit, konkurence je zkrátka vysoká.

Ať už chceme nebo ne, šaty dělají člověka, to platí nejen v moderní době. Je proto důležité se k pohovoru dostavit nejen včas (ideálně deset nebo i patnáct minut předem), ale i řádně upraveni. Čisté a vkusné oblečení hodně napoví, pánové by se měli samozřejmě oholit, důležité je zvolit i konzervativní oblečení (u dam nízké podpatky, méně šperků a tak podobně).

První dojem tu rozhoduje, dobře se připravte

Prvotřídní životopis nestačí, musíte umět udělat dojem. Řeč těla, tón hlasu a především výřečnost, to jsou hlavní trumfy, díky kterým můžete zabodovat. Rozhodně se vyvarujte toho, abyste přišli pozdě, pokuste se nebýt nervózní a vystrašení, při rozhovoru neuhýbejte pohledem. Připravte si předem odpovědi na předpokládané otázky – pohovořte si nanečisto o svých odborných zkušenostech a znalostech, v čem jsou Vaše osobní přednosti.

Důležité je, abyste se nebáli hovořit ani o svých slabinách, stejně jako mít připravenu dostatečně vyčerpávající odpověď na dotaz, proč vlastně o dané místo usilujete. Současně nehovořte o bývalém zaměstnavateli ve zlém, může to být bráno jako precedens nedostatku loajality vůči dalšímu nařízenému.

O platových podmínkách raději později

První otázkou na případného budoucího zaměstnavatele by nemělo být nic ohledně pobíraného platu. Pokud se budete ptát na peníze, pojměte dotaz široce, třeba jaký je možný další profesní růst? Pečlivě si nastudujte údaje o firmě, kde chcete pracovat. Pokud budete mít dobré povědomí, rozhodně uděláte na personalistu dobrý dojem a zvýšíte své šance na získání pracovního místa. A na závěr je třeba dodat jedno – buďte připraveni na neúspěch. Když skutečně přijde, pečlivě jej zanalyzujte a poučte se ze svých chyb, příště to bude určitě lepší!